Jacek Wysocki - 8 Dan

Urodził się 10.12.1960 r. w Poznaniu. Sztuki walki uprawia od 1974 roku. Początkowo trenował karate, później także viet-vo-dao u przebywającego w Polsce wietnamczyka. Z aikido zetknął się w styczniu 1976 roku. Zapisał się do sekcji aikido przy TKKF 'Orkan'. Treningi prowadził były judoka Marian Osiński. Po około 2 latach treningu Wysocki odłącza się od grupy Osińskiego i zakłada własną sekcję. Zbiegło się to z podjęciem studiów. Pragnąc rozwijać się w aikido Wysocki zaprasza do Polski Gerharda Waltera z Niemiec. Gości także w swoim domu Tochikazu Ichimurę.

W 1983 roku za pośrednictwem mistrza Giowanni Filipinni nawiązuje kontakt z Savegnago. Od 1983 r. Savegnago regularnie przyjeżdża do Polski na zaproszenie Jacka Wysockiego. W 1984 roku Jacek Wysocki otrzymuje stopień 1 dan od mistrza Filipinni. W 1986 r. zdaje egzamin na 2 dan przed komisją w składzie Giampietro Savegnago i Andre Cognard. Później wyjeżdża do Japonii na 3 tygodnie. Odwiedza tam Hombu Dojo i obserwuje treningi między innymi Kisshomaru Ueshiby.

W styczniu 1989 roku zdaje na 3 dan. Wysocki współpracuje z kilkoma mistrzami sztuk walki z zagranicy, są to: Giampietro Savegnago - aikido, Silvano Piero Rovigatti - goju ju-jitsu oraz Antonio Garcia - Hakko-ryu jiu-jitsu.

Organizowane są wspólne staże. Mistrzowie przyjeżdżają również na obozy - Letnie Akademie Aikido. W 1999 roku mistrz Wysocki zdaje egzamin na 6 dan u Savegnago. W maju 2004 roku, sensei Savegnago wypromował Jacka Wysockiego na 7 Dan. Jest to najwyższy stopień aikido w Polsce. Jacek Wysocki jest autorem książek "Aikido bez tajemnic", "Poznaj aikido" wraz z VHS, "Aikido - zasady i techniki" wraz z DVD, "Broń w Aikido" wraz z DVD, wydanej we Włoszech książki napisanej wspólnie z Silvano Rovigattim, mistrzem Ju-Jitsu - "100 technik samoobrony" oraz publikacji wydanej w Hiszpanii i Anglii na DVD oraz kasecie VHS "Very strong Aikido". 

Największym medialnym osiągnięciem Jacka w ostatnim roku jest zagranie roli w filmie "Wiedźmin" Marka Brodzkiego, oraz przygotowanie choreografii układów walk Michała Żebrowskiego, odtwórcy głównej roli w filmie. 

Jest jednym z najbardziej cenionych fachowców w branży dalekowschodnich sztuk walki, wychowawcą wielu mistrzów oraz znakomitym propagatorem aikido w kraju i za granicą. Prowadzi staże m.in. we Włoszech, Danii, Belgii, Niemczech, Czechach, Białorusi a ostatnio jako jeden z nielicznych Europejczyków w Japonii.
Do grupy najwybitniejszych uczniów senseia J. Wysockiego należą: Arkadiusz Jadczak (4 Dan), Grzegorz Konecki (4 Dan), Andrzej Matusiak (4 Dan).

06.08.2012 r.sihan G. Savegnago wypromował mistrza Wysockiego na 8 Dan aikido.

 

Źródło: www.aikido-wysocki.com , www.kmaa.pl